Kissé borongós, ám kellemes időben telt a ’48-49-es szabadságharc emléknapja Hajdúböszörményben. Félúton a nagyszülőkhöz, a Piac téren felállított Lovas huszár szobornál ünnepi megemlékezésbe botlottam. Persze március 15-én az a ritka, ahol nincs rajzlapból készült magyar zászló a földbe szúrva, kokárda a mellre tűzve, vagy kisebb-nagyobb emlékező, ünneplő csoport. Ennél a szobornál azonban bőrdzsekis, könyök- és térdvédős, bukósisakot fogó emberek álltak, mögöttük pedig legalább 25 nagymotor sorakozott szép, katonás rendben. Néhányon ott díszelgett a magyar lobogó, vagy éppen a nemzetiszín szalag lebegett a szélben a kormányra kötve. A nem mindennapi gyülekezetet kíváncsian figyeltem, mikor észrevettem, hogy nem csak középkorú férfiak vannak a motorosok között, hanem egészen kicsi gyerekek, fiatal lányok és ismerős arcok is. A tömeg a domb körül gyűlt össze, melyen a szobor állt, és egy perces csend után elénekelték a Himnuszt, majd egy koszorút tettek a Lovas huszár nyakába.
Ezután visszatértek motorjaik mellé, és beszélgetni kezdtek. Az őket figyelő, időközben már tömeggé növő emberek csoportjai is feloszlott, így én is továbbindultam, ám élesebb párbeszéd foszlányait még halhattam… Ez amiatt a televíziós adás miatt történt, amely azt állította, hogy Petőfi sose szavalta el a Nemzeti Dalt március 15-én, a méltatlankodó pedig azt hangoztatta, hogy ilyen műsor le se kellene adni, hiszen ez a magyarok számára fontos pillanat volt, annak megkérdőjelezése pedig sértő.
A heves vita többi részletét elnyomta az egyik motorra tett magnóból szóló „Talpra Magyar!”.
O. Rózsa
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.