„A divat első számú parancsa, hogy érezzük jól magunkat a viselt ruhában. Nincs stílustalanabb nő annál, mint aki bizonytalannak érzi magát ruhájában.”
(Coco Chanel)
Úgy gondolom a fürdőruha a nők számára egy nagyon fontos „kommunikációs eszköz”. Ha ezt a szót halljuk bikini mindenki automatikusan egy kicsi ruhadarabra gondol, ami szinte mindent megmutat egy nőből. Míg régen az emberek takargatták magukat, ma igyekszünk egyre többet megmutatni magunkból. Persze ez nem minden korosztályra igaz. A bikinivel ma elsősorban az ellenkező nem figyelmét szeretnénk felkelteni.
A fürdőruha nagy utat tett meg mai formájáig. A fürdőruha kialakulásának történetéhez- a melltartóéhoz hasonlóan – szintén a klasszikus ókorba tekinthetünk vissza. A 18. századig nem nagyon találunk utalást olyan ruhaneműkre, amelyeket kimondottan fürdéshez vettek fel.
A 18 században azonban a nők fürdés alkalmával már „fürdőruhát” öltöttek. Ez, egy hosszú, köntösszerű ruha volt, amelyet olyan anyagból készítettek, hogy vizesen se legyen átlátszó. A köntös aljára súlyokat varrtak, hogy az ne emelkedhessen fel a vízben.
A nők bő köpenyt használtak a vízbemerüléshez (az úszás a nők esetében nem volt szokásban). A férfiak a 19. század első felében kis fürdőnadrágot viseltek. A fürdőfűzők is divatban voltak.
A köntösszerű „fürdőruházat” fokozatosan átalakult. 1870 körül a hölgyek kétrészes fürdőruhát viseltek szigorúan takarva a karokat és a lábakat. A felső rész hosszú újjal készült és térd alá ért derékban övvel összefogva. Alatta hosszúszárú fodros nadrág s, hogy a bokák se villanjanak ki, a „fürdőruházatot” fekete harisnya egészítette ki.
A 20 század forradalmasította a fürdőruha divatot is. Először csak a karok, majd a lábak váltak szabaddá majd fokozatosan mélyebb lett a dekoltázs is. A textilipar fejlődése az egyre korszerűbb alapanyagok gyártása lehetővé tette, hogy a fürdőruhák egyre kényelmesebbek, és egyre praktikusabbak, egyre nőiesebbek lettek.
A fürdőruha divatban az igazi áttörést a francia divattervező Louis Réard által (1946) kitalált kétrészes fürdőruha a bikini – megjelenése, hozta meg. Louis Réard egyszer azt mondta- „Ha szabadon hagyjuk a nők köldökét, ennek olyan hatása lesz, mint egy bombának.” Ezért is kapta nevét a csendes-óceáni korallszigetekről a Bikini – szigetekről, ahol nukleáris robbantási kísérleteket végeztek.
És csakugyan a szemlélőben kiváltott hatás valóban „robbanásszerű” volt, óriási vihart kavarva látványával. Ezt támasztja alá az a korabeli adat, hogy annak ellenére, hogy a fürdőruha alsórésze még elfedte a köldököt és csak kis részt hagyott láttatni a női testből a melltartó és nadrág között, a bikini nyilvános bemutatását egyetlen hivatásos manöken sem vállalta. Ezért felkérték a Casino de Paris egyik táncosnőjét Micheline Bernardint mutassa be a bikinit a nagyközönségnek. 2006-ban ünnepelte a bikini 60. születésnapját.
MaczóÁ
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.