Archívum

Naptár

november 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Friss topikok

  • : Találtam egy honlapot, amelyre belépve, belépési csomagtól függően minden beszervezett tagod után ... (2012.03.28. 19:55) 600 forint
  • KOMMuna: Elloptad a szavamat, szemét vagy D :D (2011.03.24. 16:36) Kompenzálás
  • KOMMuna: Dehogy van, miket gondolsz te :D (2011.03.03. 11:58) A szex történelme
  • B à la Brown: elhamarkodott és nem átgondolt következtetések. amúgy jó ötlet (NÉ) aláá (2011.02.24. 10:37) Kötelezettségekről és újságírásról
  • B à la Brown: ok, a szójáték tetszik, de nem fedi a teljes írást. vegyes a műfaj, biztos hogy kell az h mi mond... (2011.02.24. 10:32) RÁ Kell gyújtani?

2011.03.01. 22:25 KOMMuna

Egy graffiti ma

Ma végre megálltam megnézni a legújabb graffiti munkákat az aluljáróban felfelé menet. Már legalább három hete, hogy új munkák születtek az egri vár mellett, de valahogy sosem volt időm tüzetesen végig nézni őket,felfedezni a sok elrejtett apróságot és elgondolkodni a felfestett jeleneten.

Igazából ez a nem is annyira új keletű művészeti forma annyi szépséget, lehetőséget és újdonságot hordoz magában, hogy nem lehet egyszerűen elmenni mellette.

Története New York-ban kezdődött, ahol a falkép-festés a szignózásból alakult ki.  A 60-as 70-es években kezdtek elszaporodni a metróbeli graffitik. Eztán megpróbáltak falra festeni képeket, melyek már a minőségi munkákhoz volt sorolható és nem a mennyiség volt a fő szempont.

A falfirkálásra főleg az adja a lehetőséget, hogy a szürke paneltelepek remek helyet kínálnak az ilyesfajta dekoráláshoz újfajta, színes esztétikummal gazdagítja a környezetet. És mint olyan, felébred az üresség kitöltésének a vágya, hogy élettel töltsék meg a környezetet a dekorálók. Felület adott, a tehetség ilyen formájú megjelenése pedig új lehetőségeket hordoz magában.

A stílus tekintetében a legszemléletesebben két részre oszthatjuk fel a graffitizést, a "régi iskolára", vagyis az old school-ra és egy újabb vonulatra, a new school-ra. Az old school irányzat az 1970-es évek legelején indult, New York külvárosaiban. Egyszerű betűket használtak egyszerű színezéssel. Kedvelt formavilág a bubble style, amit kerek, buborék alakú betűk jellemeznek. Vannak olyan graffitisek, akikhez napjainkban is ez a stílus áll a legközelebb, mind formailag, mind az elkészítés módjában. 1985 után indult el a new school vonulat, bár ez országonként elég váltózó. A másik stílus a wild style. Ezt a festési stílust vad, össze-vissza tekergőző betűk és színezés jellemzi. A térhatású, nyilakban végződő, ezáltal szinte kiolvashatatlan betűk mellett megjelenik a figurális ábrázolás karakterek formájában.

Hiába, ilyen művészeti irányzatnak helye van ebben a világban. És ezek a munkák, Egerben… álltam csak ott az aluljáróban és a legtöbb apróság felfedezése után már csak úgy néztem. Tetszik. És abban a pillanatban megszólalt a telefonom, Nóri hív, kezdődik az óra. Akkor vettem észre, hogy az emberek, akik átmentek az aluljárón, milyen furcsán nézhettek rám, ahogy nézegetem a falat. Még egy utolsó pillantást vetettem a képre, és már szaladtam is fel a lépcsőkön. Mindig csak a rohanás. Ezért mennek el az emberek a szép dolgok mellett, szó nélkül.

 

 

K.Ary


Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://kommunaekf.blog.hu/api/trackback/id/tr152702723

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása