A népi gyógyászatban gyermekláncfűnek vagy pongyola pitypangnak, de van, ahol kutyatejnek is nevezik.
Márciusban nyíló aranysárga virága tavasszal a réteken, útszéleken és szántókon jelenik meg, virágzása egészen kora őszig tart. Neve a gyermekjátékokból ered, mert szárát gyakran összefűzik, és nyakláncként vagy fejdíszként hordják.
Sokan felesleges gaznak tartják, pedig nagyon hasznos növény a gyógyításban.
A gyökerétől egészen a leveléig fogyasztható. A növény letépésekor szárából sárgásfehér tejnedv szivárog, ami tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal.
Leveleit salátaként fogyasztják. Alkalmazzák epeműködésre, vér-,és vizelethajtásra, étvágy javítására valamint gyomor-és bélpanaszokra.
Elvirágzása után a sárga virágból a terméseken ejtőernyőhöz hasonló, ezüstszínű szőrbóbiták fejlődnek ki, ami a gyerekek kedvelt játéka. Nyugat-Európában főzeléknövényként fogyasztják.
Feldolgozás előtt érdemes vízben áztatni, kesernyés íze miatt.
MM
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.