De mi is ez valójában? A mosódió egy bogyó, amely fán terem főképp India és Nepál területén. Két fajtája van, a kicsi és a nagy mosódió. Főként a nagyot szokták használni tisztításra. Ezeken a területeken már évszázadok óta használják és termesztik.
A termés egy saponin nevű anyagot tartalmaz és ennek is köszönheti a nevét, ugyanis ha vízzel érintkezik, akkor enyhén habzani kezd, és úgy hat, mint a szappan. Nem találhatóak benne környezet szennyező anyagok, sem illatanyagok vagy színezők, melyek az allergiásoknál és a különféle bőrbetegségekben szenvedőknél bőrirritációt okozhatnak. A Mosódió baktériumölő. Ez annyit jelent, hogy segít ártalmatlanítani a szennyvizet.
A saponinnak zsíroldó hatása van, eltávolítja a szennyeződést a textíliábólBiztonságosan használható kényes anyagokhoz ugyanúgy, mint normál mosáshoz. A ruhák puhák, tiszták és illatmentesek lesznek hatására. Nem szükséges öblítőt használni., anélkül, hogy a színek veszítenének élénkségükből, vagy kárt tenne az anyag szerkezetében.
A mosódiót kétféle képpen lehet használni:
- Tegyen a csomagokhoz mellékelt vászonzacskóba 2-4 egész héjat, és tegye a mosnivaló közé a gépbe. 2-4 alkalommal újra felhasználható.
- Forraljon 12-15 Mosódiót másfél liter vízben 30 percig. Az elkészült főzet vegyszermentes mosószer koncentrátum. A héjakat ki lehet dobni a komposztba. Kb. 40-50ml-t használjon mosásonként, ez kb. 30 alkalomra elég.
A mosódió lassan az egész világon elterjed, a nyugati országokban már egyre több háztartásban használják sikerrel.
MaczóÁ
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.